Między 15 lutym a 2 maja wszyscy podatnicy mają obowiązek rozliczenia swojego PITu. Wszyscy ci, którzy zyskiwali przychody z pracy na mocy umowy zleceniowej lub na etacie oraz pracowali na terenie Rzeczpospolitej, muszą wysłać uzupełnioną deklarację podatkową. Elektroniczna wersja wypełniania PITu zyskuje popularność już od 2019 roku. E-deklaracje roczne jednak nadal budzą wśród podatników więcej obaw niż jest to faktycznie zasadne. Postaramy się zdementować wszelkie plotki, które zniechęcają do skorzystania z elektronicznej wersji rozliczania się z fiskusem.
Termin złożenia deklaracji podatkowej
W tym roku termin złożenia uzupełnionej deklaracji podatkowej przypada na 2 maja. Zwykle czas na to kończy się wraz z ostatnim dniem kwietnia, jednak w tym roku przypada on na dzień niepracujący, zatem termin został wydłużony na korzyść podatników. Należy pamiętać o ścisłym pilnowaniu wyżej wspomnianej daty, ponieważ przeoczenie jej może przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Tyczy się to sytuacji, w której nie zalogujesz się do usługi, która wypełnia deklaracje podatkowe. Jeśli zalogowałeś się ale nie wypełniłeś jej, zostanie ona wysłana mimo to. Czemu? Dokument zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie zebranych o Tobie przez administrację danych. Jeśli zaś nie zalogowałeś się do wspomnianej usługi, niestety będziesz widniał w systemie jako ktoś, kto nie rozliczył się z fiskusem. Co za to grozi? Jest to wysoka kara sięgająca nawet 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. W najbardziej skrajnych przypadkach mogą zostać przydzielone obie z nich.
Jak uzupełnić deklarację podatkową i czy jest to bezpieczne?
Przez e-deklaracje możesz rozliczyć się z następujących PITów:
PIT-28,
PIT-36,
PIT-36L,
PIT-37,
PIT-38,
PIT-39.
W pierwszym kroku należy wybrać rodzaj rozliczenia. Masz do wyboru rozliczenie indywidualne, wraz z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Do tego należy wybrać cel składania zeznania podatkowego oraz Urząd Skarbowy.
W drugim kroku należy wskazać źródło swoich przychodów. Jeśli rozliczasz się wraz ze współmałżonkiem, wpisz również jego źródło przychodów.
W trzecim etapie powinieneś podać wszelkie przysługujące Ci ulgi podatkowe lub ulgi od przychodów. Przykładową ulgą jest ulga prorodzinna. Jeśli nie przysługują Ci żadne ulgi, możesz pominąć ten punkt.
W kolejnym kroku należy uzupełnić kwotę rocznych przychodów. Jeśli posiadasz wiele umów, zsumuj przychody ze wszystkich z nich.
Następnie podaj sumę zapłaconych składek zdrowotnych.
Na sam koniec podaj swoje dane. Należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej), identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą) oraz kwotę przychodów widniejącą na ostatniej deklaracji podatkowej. Pamiętaj aby dokładnie wpisać i następnie sprawdzić numer PESEL.
Ministerstwo Finansów zapewnia o bezpieczeństwie korzystania z usługi rozliczającej PIT oraz o bezpieczeństwie związanym z podawaniem swoich danych.
- Artykuł sponsorowany